-7.8°

HAMİDİYE ALACA MAHALLE KONAĞI VE SOSYAL TESİSLERİ AÇILDI

Aksaray Haber | Aksaray Haberleri |Aksaray Olay Haber
HABER 20.12.2021 11:40:00 0

BAŞKAN DİNÇER, “MAHALLE KÜLTÜRÜ BU KONAKLARIMIZDA YAŞATILACAK”
 

Aksaray Belediyesi’nin Hamidiye Alaca Mahallesi’nde projelendirdiği Hamidiye Alaca Mahalle Konağı ve Sosyal Tesisleri düzenlenen törenle açıldı. Hamide Alaca Mahallesi’nde sosyal ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapacak olan sosyal tesis çok amaçlı da kullanılabilecek. 

Geçtiğimiz hafta Yeni Mahalle’de açılan mahalle konağının ardından yapımı tamamlanan Hamidiye Alaca Mahalle Konağı ve Sosyal Tesisleri düzenlenen açılış töreni ile mahalle sakinlerine hizmet vermeye başladı. 

Hafta sonu Hamidiye Alaca Mahallesi’nde düzenlenen tesis açılış törenine Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Ukrayna Büyükelçiliği Müsteşarı Dr. Denis Zolotarov, Kırım Teşkilatları Konfederasyonu Başkanı Ümit Şilit, Boydak Kırım Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ali Olgun, Prof. Dr. Enver Aydoğan, Aksaray Üniversitesi Rektör Yrd. Prof. Dr. Engin Deligöz, OSB Müdürü Ayhan Ermiş, AK Parti İl Başkan Şaban Yüksel, AK Parti Kadın Kolların Başkanı Ferhan Polat, Ticaret Oda Başkanı Cüneyt Göktaş, Ziraat Oda Başkanı Emin Koçak, AK Parti Teşkilatı, İl Genel ve Belediye Meclis Üyeleri, Muhtarlar, sivil toplum kuruluş temsilcileri, Hamidiye Alaca Mahalle sakinleri ve davetliler katıldı.

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in seçim vaatleri arasında yer alan geçtiğimiz yıl temeli atılan Hamidiye Alaca Sosyal Tesisleri vatandaşların sosyal ve kültürel yaşamlarına katkı sunacak. 

Bin 95 metrekare kapalı alana sahip sosyal tesis içerisinde 2 adet muhtarlık ofisi, düğün, nişan ve toplu organizasyonların yapılabileceği çok amaçlı salon, yöresel ürünlerin satışının yapılabileceği alanlar, kütüphane ve sergi salonları yer alıyor.

Kırım Türklerin geçmiş tarihi ile ilgili kısa bilgiler veren Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Aksaray Şube Başkanı Rıdvan Çağlayan, Hamidiye Alaca Mahallesinin kırımlılar için önem arz ettiğini belirtti.

Mahalle konağı ve sosyal tesis projeleriyle mahalle kültürlerini yeniden yaşatmayı amaçladıklarını belirten Başkan Dinçer; “Geçtiğimiz hafta şehrimizin ilk mahalle konağını Yeni Mahalle’mizde açılışını yaptık. Şimdi bir yenisini de Hamiye Alaca Mahalle’mize kazandırıyoruz.

Yerel yönetimler olarak şehrimizde farklı projeler yaparak her mahallemizi birbirinden değerli kılmaya çalışıyoruz. Açılışını gerçekleştirdiğimiz bu sosyal tesisimiz mahalle sakinlerimizin birçok ihtiyaçlarına karşılık verecek. Bu ve benzeri projelerimizle sosyal, kültürel ve hizmet belediyeciliğin en güzel örneğini sergilediğimizi düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Başkan Dinçer, Hamidiye Alaca Sosyal Tesisleri’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada sosyal tesisin içeriği hakkında bilgi vererek; “Hamidiye Alaca Sosyal Tesisleri’mizi mahalle sakinlerinin rahatlıkla kullanmasına olanak sağlayacak şekilde dizayn ettik. 

Tesisimizin içerisinde düğün, nişan ve toplu organizasyonların yapılabileceği salonlar, 2 adet muhtarlık binası, misafirhane, Kırım kültürüne ait yöresel ürünlerin tanıtım ve satışının yapılabileceği 2 adet salon ve sosyal etkinliklerin yapılabileceği bölümler bulunuyor. Bu projemizde öğrencilerimizi ve kitapseverleri unutmadık. Sosyal tesisimizde ayrıca seçkin yayınevlerine ait zengin içerikli kütüphane de yer alıyor. Tesisimizin şehrimize ve mahalle sakinlerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

Açılışa Dombra müziğin bestecisi Arslanbek Sultanbekov katılırken Kırım Tatar şarkıcısı Elzara Batalova, açılış öncesinde kırım tatar şarkılarından oluşan mini bir konser verdi.  

Davetlilerin katılımı ile Hamidiye Alaca Sosyal Tesisleri’nin açılış kurdelesi kesilerek tesis hizmete açıldı. Başkan Dinçer, mahalle sakinleri ve davetlilerle birlikte sosyal tesis içerisini gezerek açılış töreni son buldu.

Tarih: 2021-12-20 11:47:34