-7.8°

"Süt Birliği Başkanı Esat Zengin kamuoyuna seslendi. "Altınızı oydurmayin

"Süt Birliği Başkanı Esat Zengin kamuoyuna seslendi. "Altınızı oydurmayin
SAĞLIK 25.11.2021 17:44:00 0

Zengin, Sut üreticileri Eziliyor... Artan girdi maliyetleri yüzünden zor durumda kalan süt üreticileri,yetkililerin gerekli düzenlemeyi yaparak,kendilerini bu çıkmazdan kurtarmalarini istediler.

Süt dökme eylemi ile dikkatleri üzerlerine çeken sut üreticilerinin sorunlarını anlatmak üzere Aksaray süt üreticileri Birliği Başkanı Esat Zengin Aksaray basınıyla bir araya geldi. sabah saat 10 00 da kahvaltıda buluşan Esat Zengin,yetkililerin süt ureticilerini ezdirmemesini ve derhal bir çözüm bulunmasını istedi.

"Süt Birliği Başkanı Esat Zengin kamuoyuna seslendi. "Altınızı oydurmayin"

Aksaray Süt Üreticileri Birliği Başkanı Esat Zengin, artan yem ve girdi maliyetleri karşısında süt üreticisinin ezildiğini belirterek basın toplantısı düzenledi ve üreticinin sesi olarak kamuoyunu bilgilendirdi. Süt Birliği Başkanı Esat Zengin, Süt üretimi olmazsa, süt ve ürünlerinin kullanımı ve tüketimi de olmaz. Bugün süt üreticisi perişan haldedir. Üretemez haldedir diyerek bir litre sütle bir kilo yem alınamaz duruma gelindiğini belirterek, Bugün süt fiyatının 4.70 lira olması gerekiyor. Bu fiyata ulaşamaz isek üretici yem ve girdi maliyetlerinin altında ezilecek ve üretemez hale gelecektir. Ya damızlık hayvanları kestirecek yada bu mesleği bırakmak zorunda kalacaktır” dedi.

Türkiye’de süt fiyatlarının belirlendiği Süt konseyinden de istifa ettiğini söyleyen Süt Birliği Başkanı Esat Zengin, Süt konseyinde üreticinin sesi bizlerdik ve bizlerin sesi çıkarılmıyordu. Süt konseyinin başkanı sanayici idi. Süt konseyinde üye olan süt fabrikası temsilcidir. Asıl üstte olan gıda komitesidir. Şuan ki üreticilerin feryadı olan bir grup var olduğunu düşünün çünkü gıda komitesinin altı oyuluyor. Bütün kabahatler gıda komitesine yüklenecektir. Bu yüzden gıda komitesine sesleniyorum. Altınızı oymak isteyen gruplara fırsat vermeyin”dedi.

 

Aksaray Süt Üreticileri Birliği Başkanı Esat Zengin basın toplantısında şu görüşlerde bulundu. Geçen günlerde il dışında 380 il birlik başkanı ve yönetim kurulunun katılımı, Tarım bakanlığı personeli katılımı, il müdürlüklerimizden, il sistem sorunlarının katılımı ile bir toplantı gerçekleştirdik. Toplantının ana gayesi yaşanan sıkıntılara çözüm bulmak, yönetmenlikteki eksiklikleri tamamlayacak şekilde yetkili birimlere bildirmek, bütün üreticilerimizin sıkıntısına çare olacak sistemlerle görüşülmesinin yanında bir eğitim programı şeklinde gerçekleştirildi. 

Eğitimimize birliğimizden 6 personel, Türkiye de il birliklerinde olan personellerin katılımı ile 2 günlük eğitim programı sonunda bütün birliklerin sıkıntılarını ve dertleri dinlenirken ciddi şekilde sütte yaşanan sıkıntılar ön plana çıktı. Eğitim süt politikasının gerisinde kaldığı görüşü oraya çıkınca bir sütte protesto eylemi gerçekleştirme kararı alındı. 

Bütün birliklerin imzasıyla süt dökme kararına başlanıldı. Süt dökme kararında %99 evet derken %1’i de süt dökmeyelim. Cadde de süt dağıtalım şeklinde oluşum oldu. Tabi ki %99’u sütte dökelim derken bir sembol olarak 1 litre sütün dökülmesi gerçekleşti ve bu bakanlığa ulaştı.

Gıda komitesine ulaştı, konseye ulaştı. Sütte bir yeni dönem pazarlıklar başladı ancak sanayicinin teklifi bize ulaşan bilgilerde daha komik rakamdır. 3.60 tl. gibi, bu kabul edilemez bir rakam düşüncesiyle bizlerde tepkilerimizi devam etme kararımızı aldık. 

Bir sütte litre başına bir üç parite olması gerekir. Bu dünyaca kabul görmüş bir rakam olmasına rağmen şimdi kırmızı çizdi aşağıya düştü. 1 kilo sütle, 1 kilo yem alamaz durumdayız. Şu anda bakıyoruz ki sütteki durumlara çiftlik süt satışlarında 19 protein bir yem 184 lira olmuş. Kilogram yem fiyatı 368 liraya gelmiş, süt yem paritesi 870 grama düşmüştür çiftlik sütünde. Toplama süte baktığımızda üreticinin eline geçen 2,96, yem fiyatı 189 lira, kilogram yem fiyatı 378 lira süt yem paritesi 783 grama düşmüş. Bu yem, süt paritesiyle hiçbir üreticinin sütçülük faaliyeti yapma şansına sahip değildir.

 Süt konseyinden geçmiş dönem istifa ettim, seçime götürdük. Seçimde de yine yüksek oy almama rağmen geri çekildim. Çünkü görev yapma şansım olmadığını düşündüm. Süt konseyi başkanımız bir süt sanayisidir. Süt konseyinde üye olan süt fabrikası temsilcidir. Asıl üstte olan gıda komitesidir. Şuan ki üreticilerin feryadı olan bir grup var olduğunu düşünün. Çünkü gıda komitesinin altı oyuluyor. Bütün kabahatler gıda komitesine yüklenecektir. Bu yüzden gıda komitesine sesleniyorum. Altınızı oymak isteyen gruplara fırsat vermeyin, üreticinin gerçek alın teri olan süt fiyatlarını bir, üç paritesine getirme çalışmalarını yapın. Şuanda bir, üç pariteye baktığımızda 4 lira 70 kuruş olması gerekir. Sadece bir, üç paritesine göre bunun altında hiçbir üreticinin kâr edemediği düşünülerek ne yapacak bu üreticiler ya hayvanlarını kestirmeye zorlanacak yâda isyana zorlanacak. Üretici zorlamaya gitmeden gıda komitesi atını oydurmasın. Üreticinin derdine çare olsun” diye konuştu.